top of page

Co to ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny staje się coraz bardziej popularny, ale czym jest taki ślub?

Ślub humanistyczny to odmiana formalnej ceremonii zaślubin, która może zastąpić ślub religijny lub cywilnym. Przysięga małżeńska jest prowadzona w sposób symboliczny, a sam ślub nie posiada mocy prawnej. Z każdym rokiem coraz więcej Polsce wybiera że zorganizuje ślub humanistyczny.


Wśród par które małe znaczenie przywiązuje się do religii, decyzja o małżeństwie poszukuje idealnego rozwiązania i ślub humanistyczny będzie opcją aby ślubować sobie miłość w taki sposób, jaki jest dla nich odpowiedni.Ślub humanistyczny, wesele humanistyczne, mistrz ceremonii, ślub cywilny, ślub kościelny, ślub konkordatowy, fotograf śląsk, fotograf ślubny Katowice
Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny a formalności w urzędzie stanu cywilnego


Tego typu ślub w Polsce nie jest unormowany prawnie, jako że to nieformalny sposób na małżeństwo. W oczach kościoła jak i prawa taki ślub nie zmienia waszego statusu, należy zatem poczynić kroki prawne. Lecz wbrew pozorom ta forma bardzo przypomina ten zawierany w urzędzie stanu cywilnego, poza przysięgą sami wybieracie dodatkowe opcje. Nie ma żadnych ograniczeń co do przebiegu zaślubin, możecie sami ją zaplanować według własnego scenariusza - przy pomocy osoby prowadzącej całe wydarzenie. Co tylko przyjdzie do głowy ;-)


Jako jedno z najważniejszych wydarzeń zakochanych ludzi, warto wziąć w swoje ręce organizację. Warto pokazać najbliższym jakie uczucie jest między wami... na przykład przez pokazanie wspólnych zainteresować, lub pracy. To kwintesencja ślubu humanistycznego czyli skupienie się na Was i Waszych uczuciach.


Nie ma znaczenia jaką formę ślubu wybierzecie, czy ślub konkordatowy, ślub cywilny, ponieważ dla każdej pary ten moment łączy ich na stałe. Dopasowana suknia ślubna, elegancki outfit pana młodego, dużo emocji to "standardowa" para młoda , który za chwilę stanie na ślubnym kobiercu. W ostatnim czasie w Polsce cieszy się popularnością ślub humanistyczny jako jeden z sposobów na powiedzenie “Kocham Cię!". Co ciekawe ślub humanistyczny może wziąć prawie każdy szczególnie osoby które nie są zwolennikami tradycyjnego ślubu kościelnego.Skąd nazwa ślubu humanistycznego?


Najważniejsza część to „human”, czyli “człowiek”. Najważniejszą siłą sprawczą są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują przed Bogiem, ani urzędnikiem, a przed drugim człowiekiem. Super pomysł? Oczywiście! Pierwszy ślub tego typu odbył się w 2005 roku w Szkocji.

Jeśli pary nie są praktykujące to trudno w Polsce o emocjonalną ceremonię. Pewnym wyjściem jest ślub cywilny, często jednak jest bardzo formalny a sama ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego może być bardzo szybka. W ślubie humanistycznym problemem nie jest dzień i godzina jak bywa w urzędach. W Polsce pary LGBT nie mają prawa łączyć się w pary. Problem ten rozwiązuje oczywiście taki ślub. Każdy może zorganizować piękną uroczystość dla bliskich osób łącząc to wydarzenie z umową partnerską


Ślub humanistyczny, wesele humanistyczne, mistrz ceremonii, ślub cywilny, ślub kościelny, ślub konkordatowy, fotograf śląsk, fotograf ślubny Katowice
Ślub w plenerze

Przysięga i scenariusz ślubu

Można go zorganizować wszędzie! W plenerze, w środku lasu, w górach, nocą, na plaży w oświetlonym świecami zamku lub o zachodzie słońca. Możecie wybrać dowolną porę dnia – ślub humanistyczny o wschodzie, a może o zachodzie słońca? Najważniejszy moment to przysięga małżeńska. W przypadku takiej ceremonii nie musicie powtarzać formułki za celebrantem ale możecie użyć słów “gotowej” przysięgi wymyślonej przez siebie. Jeśli jednak publiczne wystąpienia są za bardzo stresujące można oczywiście wybrać klasyczne powtarzanie wersów ustalonych z osobą prowadzącą. Wybierając osobę prowadzącą warto szukać kogoś otwartego i kontaktowego, która będzie gotowa na wasze pomysły. Organizacja samego ślubu powinna być zaplanowana w szczegółach a wszystkie pomysły omówcie wcześniej z celebrantem i zróbcie odpowiedni plan uroczystości.Kto udziela ślubu humanistycznego?

Uroczystość prowadzi mistrz ceremonii inaczej zwany celebrantem. Z taką osobą ustalimy wszystko, może ona też podpowiedzieć jak najlepiej zorganizować ślub.

By być profesjonalnym celebrantem ślubu należy zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym. Nie stoi jednak na przeszkodzie aby to miejsce zajęła Wasza bliska osoba np. przyjaciel, brat, siostra. Najlepiej aby osoba która prowadzi ceremonię będzie wzbudzała zaufanie.

W przypadku par międzynarodowych celebranci używają kilka języków aby wszyscy goście mogli ucz stoczyć w pełni. Bardzo często śluby kościelne odbywają się bo wymaga tego wymaga tradycja. Rodzina na pewno dostrzeże piękno uroczystości humanistycznej zamiast ślubu kościelnego, nie warto robić czegoś bo oczekują tego od was inni.Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to zwykle okolice 1000 złotych. W kwocie jest konsultacja z celebrantem i zaplanowanie scenariusza. Cena wzrasta np. w przypadku zagranicznego wyjazdu, dalszego dojazdu lub czasu, często ustalana jest indywidualnie.Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Istnieją również ograniczenia, podobne jak w klasycznych ślubach: nie mogą go wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej, także ślub humanistyczny nie będzie możliwy dla osoby ubezwłasnowolnionej i niebędącej w pełni władz umysłowych lub ... będącej w innym związku małżeńskim. Jedynie osoba pełnoletnia może zawrzeć taki ślub humanistyczny.
Miejsce ślubu humanistycznego


Jednym z popularnych lokacji jest plaża. Szum morskich fal i promienie słoneczne na łonie natury... idealnie! Innym miejscem są góry szczególnie jeśli lubicie wędrówki po górach. Dobrym rozwiązaniem jest schronisko górskie, w którym można zrobić wesele.

Jeśli lubicie klimat boho to może las? Wiele hoteli i sal weselnych ma piękną okolicę. Może idealne będzie miejsce pierwszego pocałunku?Ślub humanistyczny, wesele humanistyczne, mistrz ceremonii, ślub cywilny, ślub kościelny, ślub konkordatowy, fotograf śląsk, fotograf ślubny Katowice
Ślub w plenerze


Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page