top of page

Jak wybrać fotografa ślubnego?


To pytanie pojawia się niemal od razu po decyzji "bierzemy ślub!". Fotografie to jedna z pamiątek tego ważnego i wyjątkowego dnia, można wracać do niej przez wiele lat i kilka pokoleń. Należy o tym pamiętać wybierając fotografa ślubnego, para młoda trudne zadanie. Czym właściwie kierować przy wybieraniu fotografa na Wasz Ślub? Na co szczególnie patrzeć i na co zwrócić uwagę?


Dzień ślubu zalicza się do najważniejszych wydarzeń w jakich mamy okazję uczestniczyć. Mnogość emocji, bliskie osoby i wspólną zabawę często trudno opisać słowami. Chwile szczęścia, radość z tego co się dzieje, uczucie między osobami biorącymi ślub... trudno to tak zwyczajniej komuś opowiedzieć. Wtedy pojawia się fotograf ślubny aby zarejestrować to wszystko😍 Dlatego wybranie fotografa ślubnego jest tak istotne, będzie z wami w ten dzień, będzie na pewno blisko, skupi się na Was i waszych emocjach aby za pomocą kadrów pokazać wyjątkową historię przepełnioną uczuciami. Fotograf ślubny to w dużej mierze reportażysta, taki prywatny paparazzi 📸Jak ważny jest wybór fotografa ślubnego?


Aby wybrać fotografa ślubnego, trzeba sobie zadać kilka podstawowych pytań. Przed zadaniem ich musimy sobie uświadomić że wybranie dobrego usługodawcy jest priorytetem. Praca fotografa ślubnego wiąże się z wieloma trudnymi rzeczami. Poza technicznymi elementami, osoba musi umieć umieć przygotować ciekawą historię z zdjęć. Fotograf ślubny w tym dniu przeistacza się z obcej osoby w przyjaciela, który rozumie Wasze emocje. Oddanie całej magii dnia ślubu na zdjęciach robi dobry reportaż ślubny.


Fotografia ślubna jest dzianiną sztuki połączonej z rzemieślnictwem, a jej efekty nie tracą na ważności. Profesjonalny fotograf uczestniczy w wydarzeniu razem z wami aby zrobić niepowtarzalne zdjęcia ślubne. Na fotografa patrzycie jak na osobą która z Waszego ślubu zrobi piękną pamiątkę a nie tylko dokumentację zdjęciową. Warto zachować ją jako historię pełną emocji, znajomych twarzy bo gdy opadnie ekscytacja oglądanie zdjęć pozwoli na powrót do wspomnień z Dnia ślubu, uchwycony właśnie na fotografiach. Właśnie dlatego decyzja wyboru odpowiedniego fotografa jest istotna, on zrobi wam kadry przywołujące wspomnienia 👰 🤵


Na co zwracać uwagę przy wybieraniu fotografa ślubnego?


W branży ślubnej znajdziecie wiele ofert bardzo dobrych fotografów. Zróżnicowane są ceny, pomysły na sesje ślubne i dodatki do pakietów. Zatem jak wybrać odpowiedniego fotografa na swój ślub? Jest parę ważnych aspektów które ułatwią wybór idealnego kandydata na miejsce fotografa. Koniecznie zobaczcie przykładowy CAŁY fotoreportaż ślubny. Zobaczenie parunastu zdjęć z całego wydarzenia nic nie da, bo nawet amator wybierze najładniejsze zdjęcia jak0o skrót. Zależy wam aby historia zdjęć tworzyła opowiadanie o waszym dniu, a na skład tego są bardzo różnorodne kadry: Detale, portrety, krajobraz poszczególnych miejsc, zdjęcia sylwetek pary młodej, fotografie gości, uchwycone ciekawe momenty, zdjęcia w czasie tańca i poza nim czy sesja z gośćmi to na pewno obowiązkowe zdjęcia. Spójna obórka graficzna zdjęć przy różnej ogniskowej będzie wyglądała bardzo dobrze. Dopytajcie o możliwość retuszu postaci lub tła jeśli trafi się coś czego nie chcecie na zdjęciu


Portfolio fotografa ślubnego


W fotografii ślubnej zwróćcie szczególną uwagę na klimat zdjęć w portfolio...musi wam się podobać😊 Każdy fotograf ma swój charakterystyczny styl robienia zdjęć. Aby znaleźć dobrego fotografa ślubnego, musicie zwrócić uwagę czy nadajecie na tych samych falach. Poza portfolio czyli zbiorem najlepszych zdjęć i ulubionych poproście aby umożliwił wam zobaczenie wcześniejszych całych reportaży ślubnych. Dzięki temu sprawdzicie czy jego kadry Wam odpowiadają aby nie czuć się rozczarowanym w dniu ślubu. Warto zobaczyć takie całe historie innych par danego fotografa, aby poznać jego sposób uchwycenia momentów. Często po zobaczeniu kilku zdjęć wydaje się że to zupełnie nie Wasz kierunek poszukiwań, ale nic bardziej mylnego, dopiero wgląd w pełny zbiór zdjęć da realny wzgląd w jego prace.Profesjonalny fotograf ślubny będzie mógł zgrać się z Wami, jednak pamiętajcie, że stylu konkretnego fotografa nie zmienicie. Jeśli fotograf lubi zdjęcia boho, w beżach i brązach a wy preferujecie rozświetlone kolory kadry to efekt może nie być taki jaki chcielibyście. Wybierając zatem fotografa na ślub, koniecznie wcześniej porozmawiajcie z nim i powiedzcie o swoich oczekiwaniach. Przekażcie w jakim stylu będzie uroczystość, jakie elementy są zaplanowane. Opowiedzcie trochę trochę o Waszym związku i o tym co lubicie. Te wszystkie szczegóły stworzą wizję tego dnia i fotograf będzie mógł zaplanować pełny reportaż ślubny.


Oferta fotografa ślubnego


Pierwszą częścią współpracy z danym fotografem jest zapoznanie się z ofertą. Nawet najfajniejszy fotograf ślubny może pokazać taką ofertę, która nie do końca będzie dla was jasna. Dlatego niżej przytoczę kilka podstawowych rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. 📜 Może wydawać się, że znaczna większość fotografów oferuje to samo - zdjęcia na ślubie - ale po wczytaniu ich współpraca może być zupełnie inna.


Wiele fotografów oferuje podział na pakiety różniące się ceną, ale różnią się one od siebie zmiennymi: ilość godzin pracy, ilości zdjęć jakie otrzymujecie, dodatkowych materiałów jak albumy i odbitki, rodzaj retuszu lub jego brak. 📸 Rozpoczynając współpracę z fotografem, zwróćcie uwagę za co będzie trzeba zapłacić dodatkowo. Wstępna wycena wyda się atrakcyjna, ale po połączeniu dodatkowych kosztów finalnie wyjdzie więcej.


Osobowość fotografa


Fotograf ślubny jest kimś z kim spędzicie cały dzień aż do przyjęcia weselnego włącznie. Będzie Was obserwował w chwilach wzruszeń, nawet prywatnych, intymnych momentach, dobrze abyście czuli się dobrze przy ni. 😊 Po co spędzać cały dzień z osobą, z którą nie łączy Was nić porozumienia?


Zatem jak zdecydować się na fotografa ślubnego, czyli właściwą osobę? Gdy zaciekawi Was portfolio a zdjęć spodobają 🤝 to kolejnym etapem jest rozmowa, warto spotkać się na żywo, ale jeśli nie ma takiej możliwości można skontaktować się telefonicznie lub przez kamerki jeśli to osoba z dalszej części kraju. Na Waszym ślubie chcecie się czuć swobodnie, dlatego ważne jest wspólne flow i energia pracy fotografa.


Umowa z fotografem ślubnym


Umowa pomiędzy stronami to istotna część współpracy. Umowa fotografa powinna określać zakres działania w dniu ślubu. Dokument zawiera opisane korzyści ale i obowiązki obu stron. Są zawarte koszty jakie poniesiecie w związku z wykonaną pracą i termin oddania zdjęć.


Sprawdźcie czy wszystkie punkty w umowie są dla Was jasne. Czy wiecie, ile będzie kosztowała usługa i co otrzymacie. Samą umowę przeczytajcie wcześniej, aby móc się z nią zapoznać, być może pojawią się pytania na które odpowie fotograf już na spotkaniu. Podpisanie umowy jest kluczowe bo to one gwarantuje zarezerwowanie terminu ślubu. Czy możecie wyobrazić sobie, co by było, gdyby fotograf nie pojawił się na Waszym ślubie?


Opinie o fotografie ślubnym


Istnieje wiele sposób by poszukać opinii na temat konkretnego fotografa ślubnego. Wiele dowiecie się z mediów społecznościowych i wizytówki w Google. Czasem można znaleźć dobrego fotografa pytając wśród znajomych. Innym sposobem są targi ślubne. 😊 Można spotkać się od razu na żywo - wielu usługodawców prezentuje swoje oferty. Najlepsza rekomendacja to... Wasza własna, ponieważ wy jako młoda jesteście odbiorcą zdjęć. Każdy ma inny gust i oczekiwania.Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?


Wyżej było kilka przykładów, jak wybierać fotografa. Portfolio, oferta ślubna, umowa, osobowość fotografa i opinie o firmie to pięć podstawowych rzeczy. Ważne aby nie kierować się wyłącznie ceną. 💰 Wesele to kosztowne wydarzenie i atrakcyjna cena może skusić. Niemniej jednak gotowe zdjęcia będą dla was czymś ważnym na długie lata. W samym dniu wesela dobrze wiedzieć, że macie przy sobie osobę, która da z siebie wszystko aby stworzyć jak najlepszy materiał. Różnice w cenie na poziomie 30%-40% pomiędzy usługodawcami nie powinny wpływać znacząco na wybór bo finalnie to mały procent całego wesela... a to zdjęcia po nim zostaną.


Spotkajcie się z wybranym fotografem, aby ustalić detale i sprawdzić czy dogadacie się.

Zawsze można umówić się na sesję narzeczeńską. 💍 To fantastyczna opcja na „przetestowanie” fotografa i sprawdzenie potencjalnej tak ważnej współpracy.


Gdzie szukać fotografa ślubnego?


Najprościej? Google. Nic nie daje takiego wyboru! Minus? Jest bardzo dużo opcji i selekcją musicie zająć się sami. Bardzo dużą rolę ogrywają też media społecznościowe. W szczególności Instagram i Facebook a od niedawna Tik-Tok. Znajdziecie tam nowoczesnych fotografów z świeżym podejściem.

Minusem jest to że nie każdy fotograf "umie się sprzedać" i nie jest dobry w social mediach... trzeba mieć oczy szeroko otwarte i wyłapać super wykonawców. Inną opcją są targi ślubne. Jest tam też sporo innych usługodawców. Targi to okazja aby od razu porozmawiać na żywo i dowiedzieć się więcej o współpracy. 😊


Dodatkową opcją są polecenia Waszych przyjaciół i znajomych już po ślubie. Należy pamiętać aby zobaczyć zdjęcia bo to co lubią inni niekoniecznie musicie Wy. Fajnym wyjściem jest "popodglądanie" fotografa jeśli akurat jesteście na ślubie jako goście, może okazać się że znajdziecie go tam.


Ile kosztują zdjęcia ślubne?


Rozpiętość cen jest duża, zaczynając od cen tak niskich, że wydaje się to podejrzane do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zapewne sami to zauważycie oglądając oferty różnych osób. Jedno jest ważne: nie warto oszczędzać na fotografie. Ktoś kto oferuje niską stawkę nie znaczy że jest słaby w fotografii, ale trzeba wiedzieć z czego to wynika. Wykonaniu reportażu ślubnego to kilkadziesiąt godzin pracy "w terenie" i przy komputerze. To nie tylko przyjazd na Wasz ślub i fotografowanie. 😉 To również zapasowy sprzęt, różnorodny, oświetlenie, poprawnie technicznie wykonane zdjęcia, selekcja zdjęć spośród kilku tysięcy, najważniejsze to ich obróbka. Jeśli zaproponuje Wam otrzymanie 1500 zdjęć powinna zapalić się czerwona lampka.

Jakość jest najważniejsza. Bukiety zwiędną, emocje opadną a Wasze zdjęcia pozostaną.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page