top of page

40 pytań do sali weselnej. Jak wybrać salę weselną?

Miejscowość w której jest sala weselna


Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić to odległość sali od miejsca ślubu, tak aby przemieszczanie się było sprawne i nie zajmowało długiego czasu, jest to wygodne dla gości. Sale weselne często znajdują się w oddaleniu od miasta, dzięki czemu mogą mieć ładny teren wokół. W przypadku gdy przyjęcie będzie w centrum miasta możemy mieć problem z znalezieniem parkingu, za to takie sale mają często opcje na mniejszą ilość gości i organizacje kameralnych imprez. W miejscach które poza salą przyjęć mają hotel lub czynny bar/kawiarnię - zwróćcie uwagę czy osoby z zewnątrz będą miały dostęp do waszego wesela. Nie raz byłam świadkiem gdy goście takich miejsc zaglądali do sali weselnej! Złe dobranie pod kątem ilości gości w efekcie może przynieść za ciasne wnętrze lub odwrotnie, sytuacje gdzie ilość waszych gości da efekt pustej przestrzeni. W lokalach które posiadają ogród koniecznie trzeba wykorzystać jego potencjał np. na zdjęcia z gośćmi lub organizację jakiejś atrakcji na świeżym powietrzu. Gdy w budynku jest kilka sal weselnych dopytajcie czy nie będzie problemu z mieszaniem się gości np. w czasie przyjazdu na salę weselną, aby łatwo można było trafić do dobrej. Wiele lokali oferuje pokoje dla gości - jeśli planujecie noclegi są sale które mogą zapewnić go dla każdej osoby.


Tematy do omówienia z salą:

Parking / Teren na zewnątrz / Dostęp osób trzecich /

Organizacja w czasie przyjazdu gości / Pokoje dla gościWnętrze sali weselnej


Jednym z parametrów przy wybieraniu sali jest ilość zaproszonych osób. Co prawda dopiero przed ślubem będziecie mieć potwierdzenie konkretnej ilości ale wstępnie można określić ich ilość. Pary które spotkałam często zdradzały że około 20% zaproszonych gości nie mogło uczestniczyć w weselu. Dopytajcie jakie ustawienia stołów proponuje sala, wybierzcie które wam najbardziej odpowiadają. Zwróćcie uwagę czy miejsca do tańczenia jest odpowiednio, jeśli wybierzecie kilku osoby zespół może zająć on sporą część. Klimatyzacja to podstawa, jednak profilaktycznie warto zapytać. Raz miałam sytuacje braku prądu...co wtedy? Wiele sal poza miastem ma agregat ale w tej w której byłam, w centrum dużego miasta akurat go nie posiadali... około 4 godzin trwała naprawa awarii z strony miasta. Przypadek to mało prawdopodobny ale jak najbardziej możliwy.

Zapytajcie czy sale może zapewnia jakąś dekorację podstawową lub dodatki do waszego wesela - stoły tematyczne, obsługę barmańską. Zwróćcie uwagę na schody, jeśli sala jest położna na piętrze osoby starsze lub niepełnosprawne mogą mieć utrudniony dostęp. W chłodniejszych miesiącach przyda się szatnia dla gości. Dopytajcie czy usługodawcy mają rabat na swój "talerzyk", często jest taka opcja.


Tematy do omówienia z salą:


Ustawienie stołów / Klimatyzacja / Brak prądu / Dekoracje / Dodatkowe atrakcje / Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych /

"talerzyk" dla usługodawcówMenu ślubne


Każda sala weselna ma inne menu - wiele stawia na tradycyjne jedzenie polskie. Jeśli szukacie odmiany, na pewno część miejsc będzie miało takie opcje. Popularne są zimne przystawki (startery) czekające na gości od razu po wejściu, świetne sprawdzają się jako początek obiadu. Zwróćcie uwagę ile potraw jest w standardowym menu weselnym, czy poza nimi macie w pakiecie deser, czasem sala oferuje także tort, ciasta, owoce lub stół tematyczny w cenie. Stoły typu wiejski, słodki, sushi, drink diy, z pączkami, owocami, pralinami, ciastami, przekąskami typu finger food, serami czy sałatkowy cały czas są bardzo popularne - każda sala coś wam zaproponuje. Podobnie z atrakcjami typu szablowanie szampana, pokaz barmański czy pokaz gotowania. Jeśli wśród gości macie wegetarian lub wegan - sprawdźcie czy sala może dla nich przygotować coś zgodnie z dietą. Dzieci bardzo często mają niższą stawkę, a maluchy nie płacą wcale. Oferta napojów w każdej sali jest inna, czasem jest to no limit w przypadku nie-alkoholu ale często wyliczane są na sztuki, co jest mniej korzystne. Niektóre sale oferują możliwość zabrania jedzenia które zostało, zapytajcie o to.


Tematy do omówienia z salą:


Ilość posiłków / Zima płyta / Dodatki poza menu / Opcje bez mięsa i nabiału / Menu dla dzieci / Jedzenie które zostaje / Dodatkowe stoły tematyczneStyl sali


Świetnie jest znaleźć salę która od razu wydaje się klimatyczna i pasuje wam do motywu przewodniego wesela. Pamiętajcie że styl można podkreślić dekoracjami i dopasować tą, dość uniwersalną przestrzeń do waszej wizji. Rozpiętość rodzajów sal jest ogromna, od miejsc w stylu stodoły, przez góralskie wnętrza, namioty plenerowe, białe sale w tylu glamour, wiekowych pałacyków, zamków, do bardzo "standardowych". Przyjrzyjcie się detalom, ścianom, obrazom, zastawie stołowej, ozdobom typu pod talerze, wazony czy i za parą młodą. Zobaczcie czy jest łatwy dostęp do toalety, i jak one wyglądają... w starszych budynkach mogą nawet odstraszać.

Koniecznie zapytajcie że przed datą waszego śluby jest zaplanowany remont, odświeżenie czy zmiana wystroju, bywało i tak że para zarezerwowała wnętrza zrobione w drewnie a finalnie ich wesele odbyło się w sterylnej, białej sali bez folkowych dodatków.


Tematy do omówienia z salą:


Rodzaj pokrowców na krzesła / Wygląd zastawy / Detale sali /

Dostęp do toalety / Planowane zmiany na saliObsługa sali


Dobra organizacja planu i wydawania posiłków jest obowiązkowa. Wcześniejsza rozmowa z menadżerem miejsca i ustalenie szczegół na pewno będzie konieczna. Spytajcie na ile gości przypada jeden kelner, rzadko zdarza się że wydawanie jedzenia to długi okres. Byłam raz na weselu gdzie czas od przystawki do drugiego dania trwał... dwie i pół godziny. Nie był to czas zaplanowany, po prostu firma cateringowa miała ogromny poślizg z przygotowaniem jedzenia a i zastawy podobno zabrakło.... Są różne sytuacje, pamiętajcie że jeśli w czasie wesela coś wydaje się wam niepokojące miejcie kontakt z menagerem. Wspólnie można zareagować na różne sytuacje i rozwiązać problemy. Menager to wasz kontakt, warto zaangażować też świadków którzy i w tym was wyręczą. Dzięki temu będziecie wiedzieć na bieżąco co jest w planie...byłam świadkiem gdy wyjechał piękny tort, a na sali weselnej nie było nowożeńców ;P


Tematy do omówienia z salą:


Ilość kelnerów / Dostępność menagera sali / Godzina zakończenia
Dodatkowe udogodnienia


Jednym z głównych aspektów jest opcja zakwaterowania gości, czy to na noc z śniadaniem po weselu czy w przypadku poprawin. Będzie to bardzo wygodne w przypadku dużego wesela z gośćmi z bardzo daleka. Wygodniejszy jest nocleg niż organizowane autobusu o trzeciej w nocy (Nadal jest to praktykowane). Spytajcie o miejsce w którym można palić. Sprawdźcie czy jest jakaś nieco cichsza część w budynku np. z wygodnymi kanapami lub taras, dobrze jest móc wyjść z głośnej dali lub iść na spacer.


Tematy do omówienia z salą:


Noclegi dla gości / Strefa palących / Hol z kanapamiUmowa z salą weselną


Jest to jeden z głównych weselnych wydatków pary młodej. Musicie konkretnie wiedzieć ile zapłacicie. Jeśli kupujecie sami alkohol często trzeba doliczyć "korkowe" - opłatę za własne trunki i obsługę kelnerską. Dopytajcie o inne dodatkowe opłaty. Ustalcie co jest po stronie młodych, a sali weselnej. Zapoznanie się z całą umową to konieczność. Trzeba mieć świadomość o ile może zdrożeć "talerzyk" i ile osób minimalnie musi być na weselu. Rezerwując salę która ma min. 80 osób, zapraszacie przykładowo 100 osób, ale finalnie przychodzi 70, dopłacacie zatem za 10 osób których nie ma. Przeanalizujecie każdy podpunkt z menagerem zanim ją podpiszecie.


Tematy do omówienia z salą:


Wysokość zaliczki / Dodatkowe opłaty / Zmiana ceny w czasie /

Termin płatności / Ilość godzin wesela / Ukryte koszty / Termin potwierdzenia ilości osób / Termin ustalenia menu weselnego / Warunki rezygnacji z umowyOpinie o sali


W Internecie znajdziecie sporo opinii o konkretnych miejscach. Poczytajcie je i zweryfikujcie, należy pamiętać że nadal konkurencja może niepochlebnie wypowiadać się o innych z branży. Warto pooglądać zdjęcia opublikowane przez inne pary w mediach społecznościowych i na grupach ślubnych. Dużo osób pisze też recenzję w opiniach Google i dodaje tam fotografie.


Pewne neutralne lub negatywne opinie mogą wynikać ze źle zaplanowanego dnia ślubu.

Za ciasna sala na daną ilość gości, za mała ilość posiłków w stosunku do liczby godzin itp.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page